Aktualności

Data
przyjazdu
Data
wyjazdu

Opera Flis

01 maja 2019

DNI MONIUSZKOWSKIE odbywać się będą w ramach programu „Moniuszko 2019 – Promesa” uruchomionego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego” w dniu 13 września 2018 roku.

Operatorem programu jest Instytut Muzyki i Tańca.
Celem programu jest uczczenie 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki (1819-1872), polskiego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, wychowawcy i żarliwego patrioty. Ideą przewodnią programu jest przywrócenie Stanisławowi Moniuszce należytej rangi w panteonie twórców narodowych, zerwanie z wizerunkiem kompozytora niepostrzeganego na równi z wybitnymi europejskimi twórcami romantycznymi, wykreowanie jego obrazu jako twórcy pierwszorzędnego, utrwalenie w świadomości społeczeństwa dorobku Stanisława Moniuszki oraz promocja za granicą jego twórczości ukazanej w kontekście dzieł wybitnych kompozytorów XIX w.

W programie:
Stanisław Moniuszko – Flis (opera w I akcie)

Wystąpią:
dyrygent - Mariusz Smolij
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Chór flisaczy
Adam Zaremba – Antoni, zamożny rybak
Krystyna Nowak – Zosia, córka rybaka
Szymon Rona – Franek, młody flisak
Marcin Skibiński – Feliks, młody flisak
Wojciech Dyngosz – Jakub, fryzjer, fircyk z miasta
Janusz Lewandowski – Szóstak, były żołnierz
Aleksandra Pliszka – młoda dziewczyna

libretto - Stanisław Bogusławski

Chociaż opera Flis Stanisława Moniuszki w dużej części powstała w Paryżu, nie brakuje w niej charakterystycznych dla kompozytora odwołań do polskiej tradycji i ludyczności. Stanowi urzekający w swej prostocie obrazek dziewiętnastowiecznej polskiej wsi. Libretto autorstwa Stanisława Bogusławskiego opowiada o miłosnych perypetiach młodej Zosi i flisaka Franka. Zakochanych najpierw rozdziela burza, następnie Antoni, ojciec dziewczyny chcąc wydać ją za Jakuba, warszawskiego fryzjera i jak się potem okazuje – zaginionego brata Franka. Historia kończy się szczęśliwie – Jakub, uradowany odzyskaniem członka rodziny, rezygnuje z ręki Zosi. Utwór rozpoczyna się dość rozbudowaną, nieco sielankową uwerturą ilustrującą burzę, doskonale wpasowującą się w pogodny i dowcipny nastrój całego dzieła. Zachwycające partie solowe zadziwiająco dobrze współgrają z licznymi nawiązaniami do kultury ludowej, w tym tańców – krakowiaka i kujawiaka. Wrażenia estetyczne zostaną spotęgowane dzięki utalentowanym artystom, których zaprosiliśmy do współpracy.

Bilety: 35 zł - normalny, 25 zł - ulgowy

Data: 
17.05.2019 19:00
Miejsce: 
CKK Jordanki, Sala Koncertowa
Organizator: 
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij